Zdecentralizowane systemy to nie tylko waluty. Pamiętam czasy — swoją drogą nie tak odległe — kiedy BTC czyli bitcoin kosztował 10USD. Wtedy myślałem, że kupię sobie trochę BTC jak cena spadnie… niestety nie miało to miejsca i cena tylko rosła — dziś za jednego BTC trzeba zapłacić na giełdzie 2400USD (Update 2018 – cena bitcoina w pewnym momencie przekroczyła nawet 20k USD w 2017). ;( — bardzo smutna buźka!

Czy warto jest kopać?

Jeśli masz dostęp do darmowej energii elektrycznej to jest taka możliwość, jeśli nie to niestety ale przy dzisiejszym obłożeniu rynku jest to po prostu — dla jednej osoby — zdecydowanie nieopłacalne. (Update 2018 – kopanie jest obecnie ogólnie nie opłacalne, chyba że chce się do tego wykorzystywać elektrownie atomową, jak podobno planuje to zrobić Białoruś).

Oczywiście powyższe stwierdzenie dotyczy raczej kwestii BTC. Inne kryptowaluty może się opłacać „kopać”. Nie zniechęcam do tego, ani do tego nie zachęcam, raczej powinniście obadać temat danej waluty i sami zdecydować.

Kiedyś „koparki” do BTC wyglądały jak pendrive/klucz usb, dziś są to dość skomplikowane i dość duże gabarytowo konstrukcje w których współdziała kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt kart graficznych — ponieważ GPU znacznie przewyższają wydajnością CPU i do kopania maszynowego nadają się najlepiej.

Jakie kryptowaluty są teraz na topie?

Jeśli posiadasz BTC możesz uznać się za szczęściarza, ponieważ nic na razie nie zapowiada spadku wartości tej waluty, raczej tendencja jest wzrostowa. (Update 2018 – różnie to bywa i obecnie ciężko jest przewidzieć spadki i wzrosty cen kryptowalut. Wpływa na to zbyt dużo niezależnych czynników).

Na rynku są setki kryptowalut – włączając w to altcoiny, czyli alternatywne kryptowaluty, które powstały na bazie innych kryptowalut, etc. Postaram się w przyszłych postach wyjaśnić różne zagadnienia odnośnie kryptowalut i blockchainów) i nie chcę tu wpływać na niczyje opinie ani tym bardziej udzielać jakichkolwiek rad finansowych. Wszystko to o czym tu czytacie to raczej moje osobiste przemyślenia, dlatego też nie podaję źródeł ;).

Etherum (ETH)

To jedna z kryptowalut, która przyciąga ostatnio moją uwagę. Jest często określana jako „smart contract platform” czyli bardziej narzędzie do zatwierdzania (podpisywania?) kontraktów i może służyć na przykład do napędzania platformy crowdfundingowej, kupowania biletów online czy podpisywania dokumentów finansowych w bankach lub dokumentów rządowych. Dziś ETH można swobodnie wymieniać na BTC korzystając z giełd.

Czy czeka nas rewolucja?

Myślę, że już jesteśmy świadkami i uczestnikami nie jeden rewolucji jaka zachodzi podczas transformacji do społeczeństwa cyfrowego.

Zapewne jeszcze nie raz poruszę temat kryptowalut. W tym momencie chciałbym jedynie zaznaczyć, że jest to jeden z tematów o których na pewno jeszcze nie raz napiszę.

/Photo by Hitesh Choudhary